15.07.2026
Joroisten Musiikkipäivät kutsuu pysähtymään musiikin äärelle – festivaali käynnistyy teemalla Oma Tunto
Joroisten Musiikkipäivät käynnistyy 24.7. ja kutsuu jälleen yleisön kartanoihin, kirkkoihin ja ainutlaatuisiin konserttipaikkoihin kokemaan musiikkia yhdessä. Tämän vuoden teemana on Oma Tunto, joka kulkee punaisena lankana läpi festivaalin.
Teema kutsuu pysähtymään sisäisen äänen äärelle, ei syyllisyyden tai velvollisuuden näkökulmasta, vaan myönteisenä voimana, joka rakentaa ymmärrystä, empatiaa ja yhteyttä toisiin ihmisiin.
”Olemme rakentaneet ohjelman ajatuksella, että jokainen konsertti on enemmän kuin esitys. Se on hetki, jolloin joukko toisilleen vieraita ihmisiä kokoontuu saman kokemuksen äärelle. Siinä on jotain hyvin arvokasta aikana, jolloin yhteisöllisyyttä kaivataan ehkä enemmän kuin koskaan.”
– Jussi Merikanto, taiteellinen johtaja
Festivaali avataan näyttävästi Leppävirran kirkossa, jossa Joroisten Musiikkipäivien kantaisä, pianisti Ralf Gothóni juhlistaa 80-vuotispäiviään kamarimusiikkikonsertilla yhdessä Mark Gothónin, Teemu Kupiaisen ja Yuko Miyagawan kanssa.
Kymmenen päivän aikana yleisö pääsee kokemaan kansainvälisiä liedtaiteilijoita, uuden suomalaisen musiikin kantaesityksiä, kamarimusiikkia, kirjallisuuden ja musiikin kohtaamisia sekä poikkeuksellisia konserttikokonaisuuksia historiallisissa kartanoissa ja kirkoissa.
Festivaalilla kuullaan muun muassa Anna-Liisa Ellerin ja Taavi Kerikmäen konsertti Joroisten kappelissa, jossa kuullaan sekoitus vanhaa ja modernia musiikkia esitettynä harvinaisilla instrumenteilla, Paavo Korpijaakon uuden laulusarjan Canaille kantaesitys Järvikylän kartanossa Joroisissa, Tapani Länsiön uuden teoksen Yön laulut ensiesitys Joroisniemen kartanossa Joroisissa sekä Pauliina Hausteinin ja Anni Kytömäen yhteistyökonsertti Putkisalon kartanossa Rantasalmella, jossa sellomusiikki, kirjallisuus ja improvisaatio muodostavat ainutlaatuisen kokonaisuuden.
Uusia sävyjä koetaan myös lauluyhtye Rajattoman rakkauden ja ystävyyden ympärille rakentuvassa konsertissa Juvan kirkossa sekä Torstilan kartanossa Joroisissa järjestettävässä jazzillassa, jossa Nina Mya ja Henri Mäntylä juhlistavat samalla jazzin satavuotista historiaa Suomessa. Festivaali päättyy komeasti Faurén Requiemiin Rantasalmen kirkossa 2.8.
”Festivaalin ohjelmassa kohtaavat suuret mestariteokset, uudet sävellykset ja tarinat, joita kuullaan vain kerran. Mutta kaikkein tärkeintä on se, että ne synnyttävät kohtaamisia – taiteilijoiden ja yleisön välillä sekä ihmisten kesken. Juuri siitä Joroisten Musiikkipäivissä on ollut kyse jo lähes viiden vuosikymmenen ajan.”
– Jussi Merikanto
Ensi vuonna Joroisten Musiikkipäivät juhlii 50-vuotista taivaltaan. Tämän kesän tapahtuma toimii siltana juhlavuoteen – festivaali on koonnut musiikin ympärille yhteisön jo lähes puolen vuosisadan ajan.
Joroisten Musiikkipäivät järjestetään 24.7.–2.8.2026.
Koko ohjelma ja liput:
https://joroinenmusicfestival.fi/ohjelma-ja-liput/