02.04.2026
Kajaanin Runoviikon juhlavuoden ohjelmisto julkistettu – mukana perinteistä ja uutta
Kajaanin Runoviikon 50-vuotis juhlavuoden ohjelmisto on julkistettu. Kati Outinen on kuratoinut ohjelmiston viimeistä kertaa Runoviikon taiteellisena johtajana. Ohjelma sisältää perinteisten tapahtumien lisäksi myös uusia avauksia. Osana Oulu2026 -kulttuuripääkaupunkivuotta Runoviikon ohjelmaa nähdään eri puolilla Kainuuta sekä Kajaani-Oulu-Kajaani -välisellä junareitillä. Työpajoja on aikaisempia vuosia runsaammin. Lipunmyynti alkaa tiistaina 7.4. Ohjelma löytyy e-julkaisuna osoitteesta runoviikko.fi.
Kajaanin Runoviikon 50-vuotista taivalta juhlistetaan kesän 2026 festivaalissa 1.-5.7. Ohjelmassa on yli 30 pääsymaksullista esitystä ja runsaasti pääsymaksutonta ohjelmaa kaiken ikäisille. Syksyllä 2025 toteutetun avoimen ohjelmahaun kautta festivaalin ohjelmistoon valikoitui muun muassa esityksiä, joiden teemat liittyvät nuorten maailmaan. Riina Tanskasen teoksiin perustuva Tympeät tytöt: Luokkakipuja tekee näkyväksi luokkayhteiskunnan kipupisteet. Esityksessä pohditaan muun muassa miltä tuntuvat syrjäseutujen tyttöys ja luokkahyppääjän haamukivut sekä miten tytöt kasvavat tekemään ilmaista kotityötä. Vaara-kollektiivin Äkkiä olen viidelle henkilölle rekisteröidyssä autossa tuo lavalle kajaanilaisia nuoria tekijöitä. Matkustamisen riemua etsivä road trip -lauluilta on täynnä timanttista matkamusiikkia tarinoilla maustettuna.
Kansanperinne ja kansanmusiikki on vahvasti esillä festivaalin ohjelmassa. Pyöräilevä viulupelimanni Emilia Lajunen polkee Paltamoon, Ristijärvelle ja Kajaaniin mukanaan viulu, avainviulu ja koko ohjelmistonsa, jossa yhdistyvät suomalainen ja pohjoismainen pelimanniperinne, arkistojen hiljaisuudet, arkaaiset kantele- ja jouhikkosävelmät, arkkiveisut ja balladit. Esitys on osa Lajusen hiilidioksidipäästötöntä polkupyöräkiertuetta. Savolaislähtöinen kansanmuusikko, laulupedagogi ja ääniartisti Anna Fält konsertoi Kouta-salissa ja järjestää työpajan runolaulusta. Hän on esiintynyt suurilla festivaalilavoilla Tanskassa, niityllä Ranskassa, öljytankkerissa Islannissa, underground klubeilla Venäjän Karjalassa ja Uudessa Seelannissa sekä museoissa, gallerioissa, kulttuuritaloissa ja kirkoissa ympäri maailmaa. Elktrofolkia esittävä Junna konsertoi Seminaarin taidekampuksella ja tekee elävää perinnettä: musiikkia, jossa melodisuus kohtaa riehakkaan elektronisen maailman ripauksella suomalaista herkkyyttä. Junnan kanssa lavalle nousee energinen tanssiduo Folk Show Crew, joka järjestää Runoviikolla myös kansantanssityöpajan.
Ensi-illan Kajaanin Runoviikolla saavat Juha Hurmeen ohjaama esitys 3000 vuotta itämerensuomalaista runoutta: Jurban Leddu ja muita hyviä loitsuja sekä Veikko Halmetojan ja Ella Pyhällön esitys Tule minun kanssani satuun. Hurmeen ohjaus on osa triptyykkiä, jonka kaksi edellistä osaa ovat saaneet ensi-iltansa vuosien 2024 ja 2025 Runoviikolla. Kaikki kolme esitystä nähdään kesän 2026 ohjelmassa. Tule minun kanssani satuun –esitys pohjautuu Suven runoilijoiden teksteihin. Osia siitä nähdään Kajaani-Oulu -välisellä junareitillä lauantaina 4.7. osana Oulu2026 -kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
Lippuja myy Kajaani Info ja lippu.fi -verkkokauppa ja myyntipisteet. Kesällä 2026 Runoviikolla ei ole ovimyyntiä, joten liput tulee ostaa ennakkoon. Lippu.fi -verkkokaupan kautta lippuja voi ostaa esitysten alkamiseen saakka. Poikkeuksena on Veikko Sinisalo-stipendirahaston järjestämä Kirkkoilta, johon lippuja voi ostaa ovelta käteisellä ja kortilla.
Festivaalin sivuille