
07.07.2025
pehmoaino ja konkarit Kaustinen Folk Music Festivalin ennakkosuosikkeja
Leppoisa tunnelma on Kaustinen Folk Music Festivalin suuren suosion salaisuus: ei ruuhkia, ei edes pysäköintiongelmia, vaikka jo esiintyjiä saapuu Kaustiselle ensi viikolla lähes 5000. Tämän vuoden ennakkosuosikkeja ovat nuoret tähtiesiintyjät pehmoaino ja emma & matilda sekä konkarit Frigg, Värttinä, Freija, Kimmo Pohjonen, Paleface ja Pauli Hanhiniemen Perunateatteri.
Ohjelmajohtaja Anne-Mari Hakamäki kertoo, että odotettu pehmoainon keikka KPO-areenalla lauantai-iltana on poikkeuksellinen.
– Suosituimpienkin artistien kanssa voidaan tehdä yhdessä erityisesti Kaustisen yleisölle suunniteltuja esityksiä. Niissä eri musiikkilajit kohtaavat joskus niin hyvin, että yhteistyöstä seuraa jatkoa. Tänä vuonna pehmoainon konsertissa on mukana kanteletaiteilija Hanna Ryynänen.
Odotuksia kohdistuu paljon myös keskiviikon nostalgiailtaan. Suomalaisen tv-viihteen legenda Vesa Nuotio saapuu 60-vuotistaiteilijajuhlaansa Kaustiselle Suomi-folkin pioneerin, Hootenanny Trion kanssa. Näyttelijäkonkarit Taneli Mäkelä ja Esko Roine tuovat kollegoidensa kanssa Vanhat pojat -teatteriesityksen mukana Kiharakolmio-yhtyeen ja Antti Paalasen.
Heti alkuviikosta Anne-Mari Kivimäki Ensemble käynnistää kansanmusiikkijuhlien oman Siirtolaisuus-teeman. Kokoonpanon muusikot edustavat tämän vuoden maakuntateemaa Hämettä, kuten myös pitkän linjan muusikoiden (Pekko Käppi, Laura Moisio, Lauri Myllymäki & Kielo Kärkkäinen) uusi kokoonpano Ne Lintuizet.
Kaustisen yleisö ja esiintyjät luovat jo 58. kerran viikon ajaksi tunnelman, josta festivaalin ensikertalaiset tapaavat hullaantua. Tänä vuonna pelimanneja saapuu jälleen yhtä paljon kuin edeltävinä huippuvuosina: 700 ryhmää tarkoittaa sitä, että soitto soi kymmenillä lavoilla aamusta iltaan maanantaina 7.7. alkavalla festivaaliviikolla.
Yleisön kokonaiskäyntimäärä oli viime vuonna noin 51.500, toiseksi eniten Pro Kaustinen ry:n historiassa.
Festivaalin suuren suosion salaisuus
Miksi kukaan ei ole kertonut, että Suomessa on näin ainutlaatuinen festivaali? Näin kysyy joka vuosi moni ensikertalainen Kaustinen Folk Music Festivalilla onnellinen hymy kasvoillaan.
Mutta miksi Kaustinen on todella erilainen kuin muut festivaalit? Pro Kaustinen ry:n toiminnanjohtaja Valtteri Valo kertoo, että moni odottaa kymmenien tuhansien yleisön tarkoittavan ruuhkia. Sellaisia ei juuri koskaan näe. Festivaalialue on poikkeuksellinen, koska se on täynnä erilaisia rakennuksia ja lavoja yllättävissä paikoissa.
– Säätilalla ei ole suurta merkitystä. Melkein kaikki kolmisenkymmentä lavaa on katettuja tai sisällä. Pääareenan konsertteihin mahtuu helposti pari tuhatta ihmistä katon alle. Lisäksi meillä pysäköinti on ilmaista, ja auton saa yllättävän helposti melko lähelle.
Edullinen hintatasokin vaikuttaa suosioon. Tänä vuonna uutuutena on vielä 20 euron päivälippu nuorisolle (16–21-vuotiaille). Ikärajattomat alueet löytyvät erikseen suosituilta menolavoiltakin Kallioklubilta ja Mondosta.
– Tunnelman ainutlaatuisuutta on vaikea kuvailla. Se pitää jokaisen kokea itse, Valtteri Valo sanoo.
Ohjelmajohtaja Hakamäen mukaan monia yllättää vapautunut ja turvallinen ilmapiiri.
– Voi vain mennä mukaan tanssimaan ja heilumaan. Sitä ihastelin itse eniten, kun kävin täällä ensimmäistä kertaa joskus aikoja sitten, Anne-Mari Hakamäki hymyilee.
Yleisöllä oma tärkeä tehtävä
Jotta ihan kaikilla on mahdollisuus kokea festivaali, ensimmäinen päivä on maksuton. Sen tarjoaa Jokilaaksojen Osuuspankki. Maanantaina portit aukeavat kello 15, ja lastenteltan ohjelma käynnistyy kello 16.30. Avajaiskulkue lähtee Kaustisen Osuusmeijeriltä kello 17 kohti KPO-areenalla kello 17.30 alkavaa avajaisjuhlaa.
– Avajaisten jälkeen on täysi hulina päällä jo maanantaina alkuillasta, kaikki palvelut ja ravintolat ovat auki, ohjelmajohtaja Hakamäki kertoo.
Festivaalibussi kulkee tauotta koko festivaaliviikon kahden tunnin välein Kokkolan torilta ja rautatieasemalta suoraan festivaalin pääportille. Paluureissut takaisin Kokkolaan jatkuvat yön pikkutunneille asti joka päivä. Festivaalibussi ajaa edes takaisin myös paikallisliikennettä kylille lähelle majoituspaikkoja. Tänä vuonna uutena suuntana on Halsuan reitti.
Kansanmusiikkijuhlilla keskitytään nauttimaan leppoisasta, suvaitsevaisesta ilmapiiristä ja yhteisöllisestä tunnelmasta keikoilla ja konserteissa.
– Pelimannit ovat ottaneet viime vuosina paljon vastuuta tämän kulttuuriperinnön jatkumisesta. On hienoa nähdä, kun suuri yleisö ottaa omakseen samat arvot. Arvostamme vieraitamme todella paljon ja haluamme tarjota ikimuistoisia hetkiä irti arjesta, Anne-Mari Hakamäki sanoo.
Kaustisen kansanmusiikkijuhlat järjestetään 7.–13.7.2025.
Festivaalin sivuille